Czym jest telemetria?

Telemetria to dla wielu amatorów jazdy sportowej tajemnicze zagadnienie znane jako technologia zarezerwowana tylko dla zespołów wyścigowych Formuły 1. Czas ją odczarować! W rzeczywistości telemetria wyścigowa oznacza nic innego, jak matematyczny zapis danych z jadącego samochodu w czasie.

Szkolenia sportowe, open track Tor Poznan, jazdy testowe, akademia bezpiecznej jazdy
Szkolenia sportowe, open track Tor Poznan, jazdy testowe, akademia bezpiecznej jazdy

Czemu telemetria jest tak ważna nawet na początku nauki jazdy sportowej?

Zapis telemetryczny jest dowodem potwierdzającym dotychczasowe obserwacje jazdy zawodnika. Dobry trener wie, gdzie hamujesz, przyspieszasz, skręcasz, jednak to telemetria jest potwierdzeniem Twoich zachowań na torze. Upieranie się „przecież mocno hamowałem!” jeśli tak nie było, nie przejdzie przy tak twardych dowodach ;)
Telemetria na całym świecie stanowi nieodłączne narzędzie przy pracy z inżynierem wyścigowym. Podczas treningu pozwoli na dokładną analizę jazdy.
Postaw na doświadczonego trenera, który niczym kardiolog z EKG, z zapisu telemetrycznego błyskawicznie odczyta wszystkie błędy i oceni technikę jazdy. Obecna technologia pozwala na profesjonalne odczyty dziesiątek przeróżnych wskaźników. Są wśród ich m.in. tor jazdy, siła nacisku na hamulec, prędkość obrotowa kół czy kąt skrętu kierownicą.

Rodzaje zapisów telemetrycznych

Warto w tym miejscu wskazać, że profesjonalna telemetria różni się w znacznym stopniu od „smatfonowych” rozwiązań. Te drugie są relatywnie niedrogie, jednak dane uzyskane dzięki nim są dość ogólne i poglądowe, opierają się głownie na informacjach przesyłanych z GPS, nie możemy więc liczyć tu na dokładność pozwalającą walczyć o ułamki sekund. Profesjonalny system telemetryczny opiera się na danych przesyłanych bezpośrednio z czujników skorelowanych z konkretnymi podzespołami samochodu. Gwarantuje to prawie stuprocentową dokładność, rozwiązanie to jest jednak większym wyzwaniem finansowym i wymaga często ingerencji związanej z instalacją fizycznych czujników.

Sposób przesyłu i prezentacji zabranych danych

Producenci oferują wiele rozwiązań, najbardziej zaawansowane z nich pozwalają inżynierowi i zespołowi na bieżący odczyt poprzez odpowiedni interfejs znajdujący się poza samochodem, na przykład w zespołowym boksie. Taki system pozwala korygować błędy i oceniać stan pojazdu w czasie rzeczywistym. Poza analizą techniki jazdy kierowcy, zapobiec może również niepożądanym zdarzeniom takim jak np. przegrzanie opon czy oleju silnikowego.
W czasie pracy i analiz z inżynierem wyścigowym bardzo korzystna okaże się możliwość porównania telemetrii z innymi zawodnikami.

Szkolenia sportowe, open track Tor Poznan, jazdy testowe, akademia bezpiecznej jazdy

Wybierz szkolenie dopasowane do Twoich potrzeb!

Przejedź się prawdziwym torem wyścigowym!